Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego. Jak postrzegane wsparcie wiąże się z samooceną zawodników.

Poniedziałek, 11 Czerwiec 2018

Wsparcie społeczne odgrywa ważną rolę w naszym życiu, ponieważ wpływa na sposób w jakim funkcjonujemy. Gdy czujemy, że możemy na kogoś liczyć, lepiej radzimy sobie z trudnymi sytuacjami. Wsparcie społeczne możemy podzielić na wsparcie postrzegane oraz otrzymywane.  Nasze przekonanie o tym, że możemy liczyć na innych to wsparcie postrzegane, natomiast wsparcie otrzymywane, oznacza rzeczywiste działania innych osób.  Przykładem tego jak wsparcie wpływa na nasze funkcjonowanie mogą być zawodnicy uprawiający gry zespołowe. Badania pokazują, że zawodnicy, którzy mają wsparcie innych, lepiej radzą sobie z presją, porażkami oraz kontuzjami. Freeman wraz ze współpracownikami przeprowadzili badanie, w którym udowodnili, że postrzegane wsparcie wiąże się również na samooceną zawodników.

W badaniu wzięło udział 152 zawodników. Byli to sportowcy uprawiający takie dyscypliny jak: piłka nożna, hokej czy rugby. Podczas treningu, który odbywał się przed ważnym meczem, zawodnicy wypełnili kwestionariusze dotyczące odczuwanego stresu, wsparcia i samooceny. Wyniki tego badania pokazały, że postrzegane wsparcie, czyli nasze przekonanie o tym, że możemy liczyć na innych, wiąże się z naszą samoocenę. Oznacza to, że zawodnicy, którzy czuli się wspierani przez innych byli też bardziej pewni siebie. Ponadto naukowcy sugerują, że postrzegane wsparcie zmniejsza odczuwany stres związany z rywalizacją sportową, podwyższając w ten sposób samoocenę zawodników.

To, czy czujemy się wspierani przez innych, prawdopodobnie wpływa na sposób w jaki funkcjonujemy. Mimo, iż badania były korelacyjne, badacze zakładają, że to właśnie postrzegane wsparcie wpływa na naszą samoocenę i lepsze samopoczucie. Osoby, które mogą liczyć na najbliższych, mniej się stresują i lepiej radzą sobie z problemami.

[Anna Ussorowska]

Na podstawie: Freeman, P., & Rees, T. (2010). Perceived social support from team-mates: Direct and stress-buffering effects on self-confidence. European Journal of Sport Science, 10(1), 59-67.